آمار تصادفات کشور در ۳ دهه اخیر

30 تیر , 1397 دسته‌بندی نشده

ارائه گزارشی از آمار تصادفات کشور ایران در ۳۰ سال گذشته

طبق گزارش پزشک قانونی مقدار کشته های حوادث رانندگی از 27 هزار و 759 نفر در سال 1384 به 16 هزار و 201 نفر در سال رسیده است. این قسمتی از گزارش رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جناب محمد شکرچی زاده است. وی افزوده است که تصادفات رانندگی سالانه بیشتر از 21 هزار میلیار تومان خسارت وارد می کنند و هزینه یک سال حوادث جاده ای برابر با یارانه حدود 40 میلیون نفر در سال است. به گفته شکرچی زاده حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان هزینه ایمن سازی جاده های کشور در سال 1395 بوده است.

گروه های دیگری نیز در این رابطه گزارش هایی را ارائه دادند.

برای مثال طبق آمار پژوهشکده بیمه مرکزی، کشور ما از لحاظ تصادفات رانندگی در بین کشورهای جهان، رتبه 189 را به خود اختصاص داده و از این نظر تنها کشور سیرالئون در قاره آفریقا است که وضعیت بدتر نسبت به ایران دارد.

نکته قابل‌توجه دیگری که در گزارش این مقام مسئول قابل ذکر است، زیر ذره‌بین قراردادن تعداد مجروحان ناشی از تصادفات است. طبق نمودار شماره یک، کمترین میزان افراد مجروح ناشی از تصادفات مربوط به سال ۱۳۷۳ و بیشترین آن مربوط به سال ۱۳۸۲ با تعداد ۴۴۵ هزار و ۳۴۰ نفر مجروح ناشی از تصادفات است. مسئله دیگری که شکرچی‌زاده به آن اشاره کرده است، مربوط به روند کاهش یا افزایش فوتی ناشی از تصادفات در نوروز از ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۶ تا ۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ است.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *